Lechuza system

Málokdo z lidí a to i ti, kteří květináče LECHUZA používají, ví, že se u těchto květináčů  jedná o zcela unikátní systém "spodního" zavlažování rostlin.

Samozavlažovací systém Lechuza-popis PNG   Bez názvu – 2

Co to je "spodní" zavlažování?         

Zavlažování shora zná asi každý z nás. Víme, že se při tom běžně voda nalévá na zeminu skrývající  kořenový bal rostliny. Případně, že je voda nalévána do podmisky anebo do prostoru vnějšího obalu jenž vytváří druhou vrstvu květináče s rostlinou. V těchto případech, pak takto podávaná zálivka proniká ke kořenům vždy jen přes zeminový bal. To má mnoho svízelí, neboť se tak ztrácí kontrola nad stavem vlhkosti již v okamžiku, kdy se voda "vpije" do zeminy. Hrozí tak přelívání nebo naopak nedostatečná zálivka rostliny. Péče o rostlinu potom vyžaduje velkou zkušenost anebo podávání zálivky "naslepo". Výsledky tomu pak velmi často odpovídají. Rostliny usychají, nebo naopak zahnívají ve svém kořenovém balu. Často, třeba i jen nedávno pořízená nová rostlina přestává kvést, rychle vadne a chřadne. Je daleko od stavu aby nám způsobovala radost svou zelení a vitalitou. Tato zkušenost  mnohého z nás postupně odradí od pořizování dalších květin, protože se nechceme dívat na to jak živá příroda v naší blízkosti končí smutně bez naděje na zlepšení.  Život bez  květin si ale umí představit jen málokdo z nás.

Co tedy s tím?

Řešení problémů přináší systém spodní zálivky. Tento systém je nastaven tak, aby šachtou nalévaná voda směřovala přímo do prostoru kořenů ve spodní části balu. Zde se voda shromažďuje a vytváří vodní rezervoár z něhož si kořeny odebírají vodu samy a regulují si stav dostatečné zálivky pro celou rostlinu. Výška hladina v rezervoáru vody na dně květináče je pak hlídána měrkou stavu vody, která je snadno viditelná na horní hraně květináče. Kdy je potřebné vodu doplnit a kdy nezalévat ukazuje hladinoměr v červené barvě.

Jak je možné, že to funguje?

Je to prosté. Zkušenosti pěstitelů již před mnoha desetiletími potvrdily, že kořeny většiny rotlin, pokud jsou vystaveny postupnému zvykání na přitomnost vody, naučí se s ní samočině hospodařit. Tak se vyvinul obor jenž je znám jako hydroponní pěstování rostlin. Tento druh pěstovaní se stal oblíbeným z hlediska údržby rostlin, neboť celý bal rostliny se nacházel ve vodě o jejímž množství informoval nahoru vystupující hladinoměr. Omezením pro takto jednoduché a pro rostliny přijatelné pěstování se ukázala překážka spočívající v podmínce toho, že  rostliny musely být sázeny již s kořenovým balem speciálně uvyknutým na růst  ve vodním rozotku. Školkařské vypěstování těchto rostlin trvalo dlouho a bylo nákladné. To nakonec omězovalo nabídku rostlin, neboť velké, pomalu rostoucí rosltiny se svými cenami nezřídka blížily pořizovacím hodnotám malého automobilu. Využití hydroponních rostlin tak nebylo pro každého. Mnohonásobný rozdíl ceny hydroponních rostlin od substrátových rostin rozhodoval o omezenosti používání tohoto, jinak takřka ideálního způsobu pěstování.

Návod pro sázení a pěstování Lechuza PNG1

 

Převratný posun přinesla oddělující deska!

LECHUZA systém posouvá zmíněný hydroponní způsob dál! Díky oddělující destičce, která je součástí setu každého květináče je možné používat rostliny s klasickým balem, kdy z této destičky směrem dolů, nově vyrustající kořeny pracují již podobně jako kořeny hydroponních rostlin. Tím se snižuje pořizovací cena rostlin. Můžete použít jakoukoliv rostlinu, kterou si zakoupíte v zahradní prodejně, nebo ve velkoobchodě s rostlinami. Unikátní systém spodního zalévání, jenž je pro většinu rostlin ideální, je tak dostupný svým snadným  sázením a údržbou a zároveň výrazně  snižuje pořizovací cenu rostlin. Můžete sázet i opravdu obrovské rostliny, které přestože jsou zapěstované pěstiteli v zeminovém balu, po krátké době začnou v květináčích LECHUZA růst v podobném režimu jako rostliny hydroponní. To vše přinesl posun v podobě unikátní separační desky, která umožňuje oddělení zeminového balu od vodního rezervoáru. 

Oddělující deska která je součástí každého zavlažovacího setu LECHUZA je tedy skvělá kombinace dloholetých zkušeností profesionálů  v pěstování rostlin a nízkých pořizovacích nákladů!

To je skvělým řešením pro ty, kdo mají radi krásné rostliny ve své blízkosti!

Pěstování v květináčích LECHUZA, jež jsou všechny vybaveny systémem spodního zavlažování (ano, i ty nejměnší květináče na stůl a parapet mají tento systém!) je dětsky snadné.

Vitalita a krása rostlin je nyní díky LECHUZA dostupná i pro ty, kdo nemají "zelené ruce".

Systém jenž pracuje v každém květináči vytváří pro rostliny podmínky shodné s těmi, které účinkují v přírodě. Ve spojení s designovou elegancí květináčů je tak příležitost zkrášlení domova, kanceláře nebo terasy  dostupnou opravdu pro každého.

Vyzkoušejte některý z široké řady květináčů LECHUZA  a změnte prostory v nichž trávíte svůj čas v oázu zeleně! 

Lechuza_nádherné_květináče 

 

 

 

 

 

 

 Ve výběru typu a velikosti květináčů Vám rádi pomůžeme.

Váš GREENSPOL profesionální tým!